top of page

Každodenní poslech jazyka

Aktualizováno: 3. 10. 2023Poslech je hlavní zdroj jazyka, díky kterému se učíme dobře mluvit.


Prvním velkým rozdílem mezi tím, jak se učí děti a dospělí, je obrovské množství poslechu, které mají od první chvíle k dispozici. Za první čtyři roky života děti naposlouchají až 17.000 hodin nového jazyka. Jsou doslova obklopeni novým jazykem.


Všechny předměty i činnosti kolem nich postupně dostávají svou zvukovou podobu, jakousi visačku. Děti mají velkou výhodu, že vše, co kolem sebe slyší, se kolem nich také děje. Mají tedy k dispozici vždy kontext: životní situaci, příběh, který jim rodiče čtou před spaním, pohádku, kterou vidí v televizi. Nová slova mají své místo a jsou pro ně živá a užitečná. Neučí se je jako nudný seznam z učebnice, ale mají je přímo spojené s tím, co se kolem nich děje. Mozek na pozadí zcela přirozeně vyhodnocuje a lépe si pamatuje slova, která se opakují častěji. Ví, že jsou důležitá, a proto se je učí dříve. Slova jsou vždy ve větách, mají své emoční zabarvení, svou melodii a k tomu obrazy, chutě a vůně, které popisují. Tohle vše je doménou pravé hemisféry. Děti o jazyce moc nepřemýšlí, berou ho jako fakt. Prostě ho přijmou a snaží se jej využít tak, jak je.


Abyste dobře, opravdu dobře mluvili, musíte hodně poslouchat lidi, kteří už jazyk znají v kontextu reálných či představitelných situací. Měli byste poslouchat každý den nebo lépe několikrát denně – čím více, tím lépe. Proto v Mooveez každý nový dialog či příběh nejprve vidíte a posloucháte jako video se situacemi, které důvěrně znáte ze svého života. Proto neustále vytváříme nová videa z reálných situací, kde má člověk možnost hodně poslouchat v kontextu stejně jako malé dítě. Tímto se spouští naše přirozená schopnost jazyku rozumět a posléze ho používat, neboť:


Každý z nás je schopný naučit se mluvit jakýmkoliv jazykem. Což jsme prokázali při učení našeho mateřského jazyka.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page