top of page

Láskyplné a podporující prostředí

Aktualizováno: 2. 10. 2023Láskyplné a podporující prostředí zajišťuje dětem bezpečí. Mohou objevovat svět a prozkoumávat taje nového jazyka, aniž by se bály, že je někdo bude odsuzovat. Naopak, každý jejich pokus je přijímaný s nadšením, a to je motivuje pokračovat.


Děti na své cestě ke zvládnutí prvního jazyka musí překonat spoustu překážek. Musí se naučit rozumět významu zvuků – slov. Naučit se chápat gramatiku. Nacvičit, jak se „vyrábí“ jednotlivé druhy zvuků. Složit je do slov a přitom od první chvíle musí komunikovat se svým okolím tak, aby okolí chápalo, co potřebují. Bez opravdové lásky svých rodičů by se tento obří úkol nedal splnit. Děti udělají spoustu chyb. Je to podobné, jako když se učily chodit. Stokrát upadly, ale vždy opět vstaly. Totéž dělají s novým jazykem. Zkouší to do té doby, než ho nakonec umí.


Svět dospělých je jiný. Mnohem racionálnější. Mnohem víc soutěživý a kritický. Ale nemusí to tak být. Někde uvnitř nás je stále malé dítě, které je hravé, zvídavé, laskavé a zkoumá svět s otevřenou důvěrou. Z naší praxe, když jsme provozovali experimentální školu Stories, jsme s překvapením zjistili, že když dospělí na sebe nekladou příliš velké nároky a spíše si užívají proces učení, tak se učí se rychle. Když si jazyk zamilují, učí se ho ještě rychleji. A když se sami zamilují do někoho, kdo novým jazykem hovoří, naučí se jazyk snadno a velmi dobře. Naprostým opakem je zvyk, který jsme si přinesli ze školy. Neustále se „hlídat“, zda vše řekneme perfektně. Neustále se kritizovat nebo dokonce známkovat. Do procesu, který ze své povahy má být svobodným a radostným objevováním, se vloudí něco, co tam nepatří: soutěž, posuzování a kritické sebehodnocení.


Proto v Mooveez klademe důraz na to, abyste hodně mluvili a mohli nový jazyk dosyta prozkoumávat. Mluvit se naučíte pouze mluvením. Ale můžete to dělat v klidu, radostně a s pocitem bezpečí. Můžete si sami nastavit, jak přísný má být rozpoznávač vaší řeči. Můžete mluvit nahlas v soukromí, aniž byste se báli, že vás někdo bude posuzovat. Postupně vaše sebejistota vzroste, vaše výslovnost bude lepší stejně jako vaše pohotové reakce v novém jazyce. Tento proces chvíli trvá, ale je důležité se k němu vracet, být trpělivý a laskavý. Pak se opět začne probouzet naše přirozená schopnost, protože:


Každý z nás je schopen naučit se mluvit jakýmkoliv jazykem. Což jsme prokázali při učení našeho mateřského jazyka.


Comments


bottom of page