top of page

Spontánní radostné učení

Aktualizováno: 2. 10. 2023Přirozené učení je radostné, hravé a máme ho vrozené. Každý v sobě máme od narození přirozenou zvídavost poznávat svět kolem nás a učit se mu přizpůsobovat. Pokud se vystavíme novému jazyku v příhodném prostředí, spouští se pochopení jazyka spontánně. Kapacita mysli je při přirozeném učení neomezená a celý proces neskutečně zábavný.


Existují v zásadě dva druhy učení se jazyku, které se někdy přirovnávají k ohni a k vodě:

1) Tradiční učení je založené na „drilu“ gramatiky, naučení se slovní zásoby a absolvování velkého množství cvičení. Využívá spíše levou logickou hemisféru našeho mozku. Podobně jako oheň a cokoliv jiného, co je založené na agresi, může být mocné a zpočátku velmi účinné, ale netrvá dlouho. Proto tolik lidí se nevydrží učit jazyk až do konce.

2) Přirozené, spontánní, radostné učení je založené na vhodném vystavení se novému jazyku a také na přirozeném procesu učení se imitací. Tento proces učení je v přírodě běžný. Používá spíše pravou hemisféru, která zpracovává zvuky, obrazy, emoce a pohyby. Mláďata se učí prostým kopírováním od svých matek. A proč ho přirovnáváme k vodě? Voda, přestože je měkká, tak po několika letech soustavného působení, vyhloubí důlek do jakéhokoliv tvrdého kamene. Podobně působí přirozené učení – dlouhodobě, trpělivě a laskavě. A díky tomu se všechny děti nakonec naučily svůj mateřský jazyk a naučily se ho spontánně a výborně.


Proto v Mooveez máte velké množství situací, ze kterých se můžete spontánně učit a ihned je začít používat. Proto se v Mooveez nejprve hodně poslouchá, učí se porozumět, bez obav zkouší imitovat a nakonec mluví, neboť tohle je ten magický přirozený proces učení jazyka. Jakmile si to vyzkoušíte, nechápete, jak je možné, že se tak snadno učíte stovky nových vět zpaměti používat v hotových dialozích. Je to proto, že:


Každý z nás je schopen naučit se mluvit jakýmkoliv jazykem. Což jsme prokázali při učení našeho mateřského jazyka a tuto schopnost v sobě můžeme znovu probudit.

Comments


bottom of page